Przestrzeń publiczna jest substancją bardzo wrażliwą. Odpowiedzialność za nią ponosimy wszyscy, a najważniejszym elementem tego zjawiska jest człowiek.

Projekt „klopsztanga” jest procesem przywracania do przestrzeni publicznej przedmiotu, którego podstawową funkcją było trzepanie dywanów. Stawiane często w pobliżu placyków gospodarczych klopsztangi pełniły jednak rolę zdecydowanie bardziej odpowiedzialnych urządzeń. Były kreatywnym polem działań dziecięcej wyobraźni, alternatywą na ławkę, boisko czy plac zabaw. Dziś wycinane, demontowane lub zapomniane sterczą bezużyteczne na naszych podwórkach, wyparte przez myjąco-piorące odkurzacze i plastikowe place zabaw.

Projekt „klopsztanga” to również rehabilitacja słowotwórcza. Wymazywane z przestrzeni, giną również jako słowo gwary śląskiej, a to część naszej kultury za którą odpowiadamy przed naszym nowym pokoleniem.

Czy te przedmioty już nie są nam więcej potrzebne?
Czy niegdyś inspirujące, motywujące do działań, niezapisane jak tabula-raza scenariuszami na animację i kontakt znikną bezpowrotnie wraz ze swoją śląską nazwą?
Czy dziś nie mogą na nowo pobudzać naszej już dojrzałej wyobraźni ale i inspirować do działań naszą młodzież i dzieci?

Zapraszamy na stronę www.klopsztanga.pl, gdzie można zobaczyć różne klopsztangi i zachęcamy do zamieszczania swoich i opisywania wspomnień z nimi związanych.

Projekt Klopsztanga powstał w medusaINDUSTRY przy współudziale ESK i Artura Rojka.

klopsztanga: www.klopsztanga.pl
medusa industry: www.medusaindustry.pl
ESK: www.2016Katowice.eu