Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło wyniki dwuetapowego konkursu na opracowanie koncepcji architektonicznej Pawilonu Polski na Wystawie Światowej #EXPO2025 w Osace.

Miło nam, że nasz projekt wydał się jurorom najciekawszy, zdobywając I Nagrodę „za wyjątkowo wyrazistą ideę, odwołującą się do fundamentalnie istotnych aspektów środowiskowych, pozwalającą kreować wizerunek Polski jako kraju, w którym kwestie te są postrzegane jako ważne.”

W uzasadnieniu czytamy również:

Poprzez brutalną, mogącą szokować formę oraz zaproponowaną ścieżkę zwiedzania, projekt nie daje oczywistych odpowiedzi, lecz skłania do zastanowienia i prowokuje do poszukiwania możliwych rozwiązań. Idea ta bezpośrednio nawiązuje, do jednego z podtematów EXPO 2025 – „Saving Lives”.

Bardzo dziękujemy #SARP za organizację konkursu i gratulujemy wszystkim pracowniom, które wzięły w nim udział.

Jednocześnie Polska Agencja Inwestycji i Handlu informuje, że żadna z koncepcji konkursowych nie będzie realizowana i przyznała wszystkim zespołom równorzędne nagrody. „W kolejnym etapie, we współpracy z ekspertami z zakresu budownictwa i architektury wypracowany zostanie finalny projekt Pawilonu.” – czytamy w komunikacie.

Nie wiemy na ten moment, jakie będą dalsze losy Polskiego Pawilonu na EXPO 2025. Wiemy na pewno, że przyszłość potrzebuje tak globalnej, jak i lokalnej współpracy.

Mamy jednocześnie nadzieję, że wybrany w konkursie projekt, tak jak w pozostałych edycjach, doczeka się realizacji.