Wave
Kompleks dwóch budynków biurowych
- lokalizacja: Gdańsk, al. Grunwaldzka 345-347
- architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
- współpraca autorska: Dawid Beil, Daria Cieślak, Krystian Szczepek, Piotr Gnacek, Anna Korzeniowska, Agata Marekwia, Zofia Adamus, Marcin Lech, Marta Präg, Jakub Koźlik, Julia Kazimierska, Seweryn Wróblewski, Michał Sokołowski, Mateusz Rymar
- projekt SIW: Joanna (Sowula) Katańska
- konstrukcja: Industria Structure
- instalacje: CEgroup
- projekt fasady: Studio Profil
- projekt zieleni: Kass – Architektura Krajobrazu
- ochrona ppoż.: Janusz Siata
- inwestor: Skanska
- powierzchnia: 43 300 m²
- projekt: 2017
- realizacja:
- budynek A: 2020
- budynek B: w budowie
- certyfikacja:
- LEED · Core and Shell (v2009) · Platinum,
- WELL · Core and Shell · Gold,
- WELL Health-Safety Rating,
- „Obiekt bez barier”
- fotografie: Juliusz Sokołowski
Obszar, na którym realizowany jest projekt na terenie dzielnicy Oliwa to oś Gdańska, wzdłuż której zlokalizowana jest największa obecnie liczba nowych inwestycji o znaczeniu metropolitalnym. Miejsce to działać ma jako katalizator rozwoju centrum Gdańska.
Wave to dwa niezależne budynki (oznaczone symbolami A i B). Budynek „A” zlokalizowany po stronie zachodniej jest tuż gotowy; budynek „B” po stronie wschodniej wchodzi w fazę realizacji. Każdy z nich ma 14 kondygnacji użytkowych. Oba połączone zostaną łącznikiem na poziomach od +3 do +10.
W widoku z góry budynki utworzą obróconą pod kątem 30 stopni literę „H”. Architektura obiektu operuje oszczędnymi środkami wyrazu, równocześnie stanowi indywidualną i oryginalną kompozycję przestrzenną.
Powierzchnie biurowe zaprojektowane zostały w taki sposób, aby zapewnić funkcjonalną i efektywną aranżację. Przyjęta głębokość traktów oraz podział fasady stwarzają wiele możliwości konfiguracji i sposobów podziału powierzchni, w zależności od potrzeb najemcy.
Stalowa fasada z elementów modułowych o rudej, bursztynowej barwie z charakterystycznymi, pionowymi podziałami była dla nas racjonalnym wyborem. To czytelne nawiązanie do prostej i funkcjonalnej retoryki portowych składów kontenerowych, których prostopadłościany ułożone jeden na drugim tworzą przestrzenne formy. Powtarzalność, modułowość, efekt typizacji wzbogaciliśmy poprzez grę szklanymi podziałami, które dematerializują bryłę.
Z kolei ogólnodostępna przestrzeń między budynkami odwołuje się do bałtyckiego, nadbrzeżnego krajobrazu, gdzie współgrają ze sobą kształty wydm oraz fal.
Celem inwestycji jest bowiem stworzenie nowoczesnego i funkcjonalnego centrum oferującego elastyczne przestrzenie do komfortowej pracy biurowej. Zespół budynków jest przyjazny dla środowiska, co przejawia się m.in. w niskim zużyciu energii, niskiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery, stosowaniu odpowiednich przyjaznych środowisku materiałów budowlanych i urządzeń technicznych.
Wave otrzymał prestiżowy certyfikat międzynarodowy LEED Core&Shell na poziomie Platinum. To dowód na to, że budynek został zaprojektowany oraz zbudowany zgodnie z najwyższymi standardami.
Wave jako pierwszy budynek biurowy w Trójmieście ubiegał się o wymagający certyfikat – WELL i go otrzymał. To oznacza, że biura w Wave spełniają nawet najbardziej wyśrubowane wytyczne zdrowotne oferując zrównoważone środowisko pracy. WELL kładzie duży nacisk na odpowiednią wentylację oraz filtrację powietrza w pomieszczeniach, utrzymywanie właściwej wilgotności i komfortu termicznego.