London Empire House
Rehabilitacja zabytkowego budynku art deco na przestrzeń biurową
- lokalizacja: Londyn, New Road / Wielka Brytania
- architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
- współpraca autorska: Michał Bienek, Bartłomiej Karaś, Maciej Hetmańczyk Sandra Przepiórkowska, Michał Sokołowski, Konrad Basan, Mateusz Rymar, Michał Laskowski
- konstrukcja: Firma Inżynierska STATYK
- System informacji wizualnej: Joanna Katańska
- inwestor: EGF Empire Limited
- powierzchnia całkowita: 2088 m²
- powierzchnia użytkowa: 1441 m²
- projekt: 2018
- realizacja: 2019
- fotografie: Louis Berk
- certyfikaty: BREEAM UK Refurbishment and Fit Out
- nagrody: wyróżnienie w kategorii Dzieło eksportowe w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2020
Empire House to pięciopiętrowy budynek o powierzchni prawie 1600 mkw w stylu art déco zaprojektowany w 1935 roku przez Huma Victora Kerra i znajduje się w londyńskiej dzielnicy Tower Hamlets. Przebudowa istniejących budynków na jej terenie musi być przeprowadzona zgodnie z systemem certyfikacji BREEAM.
W projekcie wykorzystano materiały pochodzące z rozbiórki wewnętrznych elementów budynku. W budynku wprowadzono nowe instalacje i technologie, takie jak BMS, a także wymieniono przegrody zewnętrzne: drzwi, okna i dach, uzyskując niższe współczynniki przenikania ciepła. Przyczynił się do tego system okienny Reynaers Aluminium o wąskich profilach, do złudzenia przypominający oryginalne okna stalowe, który również gwarantuje odpowiednią izolację termiczną.
Empire House znajduje się na obszarze objętym ochroną konserwatorską. Z historycznego punktu widzenia jest to jeden z cenniejszych budynków zlokalizowanych w dzielnicy Whitechapel. Jednym ze sposobów na zachowanie charakteru tego budynku w stylu art déco był system Reynaers Aluminium, który oferował profile przypominające oryginalne przemysłowe tzw. okna crittall.
Ponadto w budynku pojawiły się zewnętrzne zielone ściany, a także budki lęgowe dla ptaków. Wszystkie elementy wyposażenia, a także stalowe i betonowe słupy konstrukcyjne pozostały widoczne, nadając wnętrzu industrialny charakter. Efekt ten został wzmocniony poprzez odsłonięcie oryginalnych płytek i ceglanych ścian. Całość dopełniło proste oświetlenie inspirowane tradycyjnymi lampami przemysłowymi. Przestrzeń ma otwarty układ, który sprzyja nowym funkcjom coworkingowym budynku.




