Brama Miasta
Zespół budynków biurowych
- lokalizacja: Łódź, ul. Kilińskiego
- architekci: Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
- współpraca autorska: Justyna Siwińska-Pszoniak, Małgorzata Spyra, Agnieszka Szewera-Drozda, Mateusz Skalski, Maciej Spiess, Małgorzata Kasińska, Anna Przybyłka, Damian Langer, Seweryn Wróblewski, Michał Sokołowski, Konrad Basan, Mateusz Rymar, Krzysztof Weber, Piotr Dećko, Michał Laskowski, Katarzyna Chobot
- inwestor: SKANSKA
- konstrukcja: Industria Project
- instalacje: CE Group, BZB Projekt (procedury administracyjne)
- projekt fasady: Studio Profil
- projekt zieleni: Krzysztof Kass KASS-ARCHITEKTURA KRAJOBRAZU
- projekt drogowy: Seweryn Wróblewski
- autorzy komiksu: Tomasz Kaczkowski + Kolektyf
- system identyfikacji wizualnej: Joanna (Sowula) Katańska
- powierzchnia całkowita: 40 000 m²
- projekt: 2015-2017
- realizacja:
- budynek A: 2020
- budynek B: 2019
- certyfikacja: LEED · Core and Shell (v2009) · Gold
- fotografie: Rafał Tomczyk
- nagrody:
- ICONIC Awards 2020 / Innovative Architecture
- Property Design Awards 2020
- „Współczesna Perła Łodzi” podczas 5. edycji plebiscytu Perły Łodzi
Brama Miasta to łącznik między starym miastem, a tzw. Nowym Centrum Łodzi. Obejmuje ono część śródmieścia łączącego biznes, transport i kulturę. Inwestycja składa się z dwóch budynków (A i B). Założenie otwiera się na Łódź i jej mieszkańców. W projekcie zaakcentowano to poprzez dyskretne rozsunięcie brył, tworzące symboliczną bramę do nowego miasta. Zastosowane szkła w przestrzeni między budynkami daje efekt lustra odbijając otoczenie. To jeszcze mocniej spaja bryły z tkanką miasta.
Elewacje pokryte mozaiką paneli z cortenu i czarnej blachy nadają bryle przestrzennego wymiaru, wywołując wrażenia zmieniające się w wraz z punktem patrzenia. Taniec tych wielkich brył staje się dynamiczny z perspektywy podróżujących jedną z dróg przelotowych, biegnących w sąsiedztwie budynków.
Prócz wykorzystanych na elewacji materiałów przemysłowych w projekcie wykorzystana jest również znajdująca się na posadzkach cegła. Materiały nawiązują do industrialnego charakteru miasta. Architektura Bramy Miasta inspirowana jest ceglaną estetyką jaka dominuje w historycznej zabudowie Łodzi, operuje jednak współczesnym językiem. Rdzawy corten łączy dawne uwarunkowania i współczesne potrzeby.
Dumna ze swoich tradycji Łódź kojarzona jest dziś jednocześnie jako miasto festiwali, tygodnia mody i designu przyciągające młodych, kreatywnych ludzi. Estetyka Bramy Miasta jest tego odzwierciedleniem, dlatego wnętrza wszystkich holi windowych pokrywają komiksowe grafiki nawiązujące do XIX-wiecznych tradycji przemysłowych potentatów ważnych dla historii miasta.
Brama Miasta otwiera się na nie tylko formalnie, ale również funkcjonalnie. W parterze zaprojektowano lokale usługowe i gastronomiczne. Bufor między budynkami wypełniają przestrzenie rekreacyjne zaaranżowane jako zielona enklawę Nowego Centrum Łodzi.
Część parteru zapewnia pracownikom i odwiedzającym ich gościom strefę coworkingową. Zadaszenie rampy zjazdowej do garażu zaprojektowano jako układ drewnianych trybun, na których pracownicy biurowców mogą skorzystać z przerwy w pracy. W letnie wieczory miejsce to służyć może jako widownia dla kina plenerowego, nawiązując do bogatych tradycji Łódzkiej Szkoły Filmowej.