Nowa Brama Łodzi
Ten projekt jest nam szczególnie bliski, bowiem w Łodzi odnajdujemy bardzo wiele podobieństw do śląskich miast, w których żyjemy na co dzień i gdzie od 20 lat działa nasze studio.
Podobnie jak w Łodzi również w Katowicach wybrzmiewa obecnie dyskusja na temat nowego symbolu miasta, tocząca się w kontekście naszego projektu .KTW
My jednak niezmiennie podkreślamy, że projektowanie architektury z zamysłem stworzenia nowego symbolu miasta, nie leży w naszej naturze. Projektujemy architekturę pragmatyczną, szczerą jednak nie pozbawioną swojego charakteru i pazura. Z taką samą wrażliwością podchodzimy do projektu Bramy Miasta w Łodzi, tak ważnego dla jej mieszkańców.
Projekt ten jest dla nas próbą trafnego odczytania potrzeb Łodzi, miasta odkrywanego dziś niemal na nowo; miasta niepozbawionego jednak swojej tożsamości i charakteru.Łódź jest miastem wielokulturowym, miastem patchworkiem, które podobnie jak śląska metropolia potrzebuje nowych, atrakcyjnych przestrzeni wspólnych, miejsc spotkań, otwartych pasaży i placów dla mieszkańców oraz przyjezdnych. Jednym z takich miejsc ma być nowa Brama Łodzi, bowiem Łódź nie potrzebuje dziś – jak sądzę – nowych szklanych domów.
Brama Miasta ma być przykładem szerokiego myślenia o mieście i jego przyszłych użytkownikach i nowych pracownikach. Architektura tego budynku ma być prosta i ponadczasowa, wykorzystująca korten, nowoczesny materiał, którego barwa nawiązuje do cegły, materiału stanowiącego architektoniczny rodowód Łodzi.
Czy dla mieszkańców Łodzi miejsce to stanie się kiedyś nowym symbolem miasta? Na to pytanie będzie można odpowiedzieć dopiero po latach. Dla nas najważniejsze jest, aby stało się ono swego rodzaju zapisem czasu, ludzi i ich potrzeb.
Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
Strona projektu: Brama Miasta.