International Property Awards to jedna z najważniejszych nagród branży nieruchomości. Ponad 80 osobowe jury profesjonalistów pod przewodnictwem tzw. izby lordów, od przeszło dekady nagradza inwestorów i architektów za najlepsze realizacje architektoniczne z całego świata.

Podczas 11. edycji europejskiej odsłony plebiscytu budynek Akademeia High School otrzymał Grand Prix w kategorii: architektura obiektów użyteczności publicznej. Zwycięzców wyłoniono podczas uroczystej gali w Royal Lancaster Hotel w Londynie 24 października. Jury doceniło oryginalność rozwiązań projektowych oraz filozofię budynku, który umyka wyobrażeniu na temat typowych obiektów edukacyjnych w Polsce.

Szkoła przyciągać ma ciekawych i ambitnych ludzi, którzy chcieliby rozwijać się w różnych kierunkach. Gospodarz firma Tacit Investment bardzo sprzyjał temu, aby wszystko, co dzieje się wokół nauki, nie przypominało typowych rozwiązań. Dlatego w budynku nie ma ławek, wszyscy pracują w systemie stołów owalnych, a nauczyciele nie mają pokoju nauczycielskiego. Chcieliśmy stworzyć miejsce niejednoznaczne, wielofunkcyjne i inspirujące.

mówi Przemo Łukasik.

Wielka trybuna, na której koncentruje się szkolne życie, dach pełen jadalnych ziół wśród nich ule i skierowanie w niebo teleskopy, stołówka przypominająca modną, młodzieżową restaurację. To tylko niektóre z miejsc, składających się na ten nietypowy budynek.

Uczniowie mają tam do dyspozycji nie tylko profesjonalną przestrzeń do pracy akademickiej z nowoczesnymi laboratoriami, ale także miejsca zapewniającą im odpoczynek i warunki do integracji. Dla tych, którzy zechcą rozwijać swoje talenty, czekają w pełni wyposażone pracownie: artystyczna, sala muzyczna ze studiem nagrań, studio fotograficzne oraz audytorium teatralne i pracownia multimedialna.

Obiekt tworzy nową kategorię w swojej klasie stanowiąc przykład harmonijnego łączenia wymogów otoczenia, uwarunkowań technicznych i architektury. Budynek jest również w pełni ekologiczny. W programie certyfikacji LEED uzyskał najwyższy poziom Platinium. Potwierdza to, że jest on obiektem zrównoważonym o najwyższym standardzie zastosowanych rozwiązań ekologicznych i energooszczędnych. Obecnie na świecie tylko 64 szkoły otrzymały certyfikat LEED Platinium w tym zaledwie 8 projektów poza Stanami Zjednoczonymi.

European Property Award to kolejna nagroda dla warszawskiego liceum. Poprzednio projekt doceniono za niebanalną architekturę, estetykę i nowatorskie podejście w konkursie Green Building Awards. Obiekt otrzymał również Nagrodę Prezydent Stołecznego Miasta Warszawy dla najlepszego budynku użyteczności publicznej, był również nominowany do Mies Awards 2019.

fot. Juliusz Sokołowski