Stół min2
- autorzy: Przemo Łukasik, Tomasz Majewski, Wojciech Rutkowski, Łukasz Zagała
- projekt: 2003
- nagroda: III nagroda oraz wyróżnienie kwartalnika 2+3d na V Biennale Sztuki Projektowania w Mediolanie
- Wymiary: 700mm x 130mm
- Materiał: plastik
Stół jest jednym z najbardziej użytecznych i wszechobecnych przedmiotów w życiu człowieka. Jego istota wynika z formy; blatu umieszczonego pomiędzy grupą ludzi pasującego do anatomicznych pozycji ludzkiego ciała. Blat stwarza relacje: kontakt i separację. Zachęca także do codziennych zajęć, pracy i rozrywki.
Przez wiele pokoleń obraz stołu był przekazywany w niezmienionej formie. Różnorodność materiałów używanych do budowy stołów miała wpływ tylko na ich estetykę. Głęboko zakorzeniony w ciągle zmieniających się umysłach ludzi, obraz stołu miał niewielkie szanse na rozwój: blat i cztery nogi.
Analizując relacje między społecznością ludzi i stołem, możemy zauważyć niewielką zmianę w czasie. W przeszłości, silne rodzinne tradycje pomagały kultywować wartościowe zwyczaje. Cała rodzina zbierała się przy stole o poranku aby zjeść śniadanie i rozpocząć dzień.
Tego samego dnia kończyli dzień razem przy stole rozmawiając o tym, co się wydarzyło. Bez wątpienia, stół był narzędziem łączącym grupę ludzi.
Obecnie, ciągle przyspieszający pęd życia powoduje zaniedbywanie rodzinnych wartości i aktywności, które były praktykowane przy stole. W rezultacie, stół posiada współczesną formę w przeciwieństwie do swojej duszy, która jest archaiczna.
Min 2 jest przeznaczony dla minimum 2 ludzi. Jego zadaniem jest przeciwdziałać negatywnej sytuacji jednego samotnego człowieka przy stole. Forma kreacji polegała na stworzeniu wspólnego blatu leżącego na nogach siedzących ludzi. Jego kształt pozwala na siedzenie maks. 4 ludzi. Prosta funkcjonalność nie pozwala na siedzenie przy nim w samotności. Min 2 uczy dobrych manier, przeciwdziała nieśmiałości i promuje współpracę. Może być używany do spożywania lekkich posiłków, picia kawy lub może służyć jako stół do gier. Kombinacja taniego i prostego procesu produkcji wraz z innowacyjnymi cechami mogłaby zagwarantować sukces stołu na rynku.